دریافت@پاورپوینت بیان احساس ابیاتی از حبسیه خاقانی شروانی@

پاورپوینت بیان احساس ابیاتی از حبسیه خاقانی شروانی|40216443|cxa42092035|بیان احساس ,حبسیه ,خاقانی
هم اکنون فایل با موضوع پاورپوینت بیان احساس ابیاتی از حبسیه خاقانی شروانی آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

چکیده

شاعران با انواع گوناگون ادبی، به بیان حالات درونی نهفته در وجودشان می پردازند و شعر را وسیله ای می دانند که مهم ترین وظیفه آن ، ترنم بهترین احساسات انسانی است.از دیدگاه انواع ادبی، حبسیه شعری است که شاعر اندوه و رنج خود را در زندان توصیف می کند.(انواع ادبی- شمسیا ص236)بیشترین حبسیه ها در دیوان مسعود است که مدت 18 سال را در زندان بوده و بعد از او شاعرانی نیز در زندان بودند که حبسیه سروده اند از جمله خاقانی شروانی.طبع حساس خاقانی و حوادثی که برای او پیش آمده روح او را رنجور ساخته و او را واداشته تا برای اثبات خود به چندین شیوه توسل جوید:1. خود بزرگ بینی2. خود بزرگ نمایی3. شکوه و شکایت4. نارضایتی از همه و همه چیز که نوعی مکانیزم دفاعی در برابر تجاوزهای فردی و اجتماعی و ترسیم روحی و روانی خود است.با این حال نه از اندیشه های خود دست برداشت و نه از در سازش با زمانه برآمد ، بلکه برعکس، بر تارک زمانه سوار گشت. تردیدی نیست که خاقانی ،قبل از سرودن تحفة العراقین به دستور منوچهر به زندان افتاد. استاد فروزانفر هم احتمال می دهد دوباره زندانی شده باشد و وضع روحی شاعر در هر دو مورد زندان مشابه بوده است. برای درک اینکه خاقانی در آن روزها چه احساسی داشته و چه می اندیشیده بررسی اشعار مربوط به زندان او ضروری است.این حبستار در صدد بیان احساسی که در مضامین خاقانی طول کرده ، بدون شکم شاهده افتابی که 8 قرن پیش غروب کرده امکان پذیر است. اما با این وجود می توان برای درک او از آثارش مدد گرفت.خاقانی برای نمونه در قصیده معروف ترسانیه خود هنگامی که زندانی شده بود احساس بی نیازی می کند و علاوه بر آن تفاخر هم می کند و نسبت به زورمندان بی اعتناست.جز این قصیده شعرهای دیگری نیز دارد که گویی احساس و شخصیت اوست و اینکه غم و اندوه در تمام عمر همدم او بوده خود می گوید:”ماما ناف او را به نام غم بریده است“مقدمه:

افضل الدین خاقانی در سال 520 در شماخی پایتخت شروان چشم به جهان گشود. نام شاعر به احتمال قوی بدلیل و به نقلعده ای از تذکره نویسان و به روایت بعضی (شادی ابادی در مقدمه دیوان خاقانی) عثمان است.

او همچون رودخانه ای پر از احساس به اقیانوس فرهنگ و تمدن ملت خویش پیوسته و آن را برکتی ناتمام بخشیده بود.

این فرزند پر غرور شماخی غلیان احساساتش را از دماوند آتشین به وام گرفته بود و به سان ابرهای سفید گاه می خندد وگاه می گرید. او شاعری بود حساس و موشکاف با روحی سرکش که از حوادث محیط خویش از آنچه دوست می داشت یا نمی داشت سخت متاثر می شد و قلب شاعرانه اش که خود به آبکش تشبیه کرده از این جریانات چین و شکن بر می داشت و در اشعارش منعکس شده است.

اولین اشعاری که در زندان سروده مربوط به سال های 544-533 (یعنی دوره دوم زندگی او) است که با بحران روحی و فکری عمیق و رنج آوری روبه رو بود.

خاقانی در دشوار ترین روزهای زندگی خودیعنی هنگامی که زمانه خط بطلان بر آمالش می کشید، با تمام وجود در اندیشه صداقت راستی احسان و نیکی در برابر بدی را مراعات می کند:من که خاقانیم هیچ بدی بدنخواهم که اوست یزدانمدر این زمان خاقانی اومانیزم (عقاید انسان دوستانه) اش را بر افکار اجتماعی و فلسفی والایی از این دست بنا نهاده بود.اشعار مربوط به زندان او به دو بخش تقسیم می شود:1. اشعاری که در زندان سروده2. اشعاری که بعد از زندان درباره آن حادثه به تعلم آوردهنوع اول این اشعار در اینجا مورد بررسی قرار خواهیم داد تا بازتاب احساس در آنها دریابیم.اشعار مربوط به زندان خاقانی شامل موارد زیر است:1. قصیده ای با مطلعراحت از راه دل چنان برخاست که دل اکنون ز بند جان برخاست2. قصیده ای با مطلعغصه بر هر دلی که کار کند آب چشم آتسین نثار کند3. قصیده ای با مطلعصبح دم چون کله بندد آه دود آسای من چون شفق در خون نشیند چشم شب پیمای من4. قصیده ای با مطلعفلک کژ روتر است از خط ترسا مرا دارد مسلسل راهب آسا5.قصیده ای با مطلعهر صبح پای صبر بر دامن آوردم پرگار عجز گرد سروتن در آورم6. سوگند نامه ای که در زندان سروده7. غزلی به مطلعاز تو دل آتشین دهانم زان نام تو بر زبانم نرانم8. قصیده ای بانام قاضی القضات امام احمشاد سروده است و چند قصیده دیگر .استاد سخن خاقانی خود بیش از دیگران متوجه این نکته بود که اشعارش در واقع حسب الحال است که می گوید:هر چه دارد ضمیر خاقانی در غمش حسب حالی افتاده استشاعر بیش از حد حساس و نا ملایمات زندگی او را اندوهگین می سازد اما در همین شرایط است که بهترین اشعار خود را می سراید.

مطالب دیگر:
📜پاورپوینت دیوارها در ساختمان📜پاورپوینت کاربرد GIS در مطالعات زیست محیطی📜پاورپوینت سبک باروک در طراحی داخلی📜پاورپوینت شهر شوشتر نو📜نمونه شیت فتوشاپ اقتصادی در قالب فایل jpg📜نمونه شیت فتوشاپ حقوقی در قالب فایل jpg📜شیت فتوشاپ بصری📜نمونه شیت فتوشاپ بصری در قالب فایل jpg📜نمونه شیت فتوشاپ ادراکی در قالب فایل jpg📜نمونه شیت فتوشاپ دسترسی در قالب فایل jpg📜ست بزرگ گلچین HHZ 6 مخصوص موزیک استودیو (ویندوز)📜دانلود مقاله اعتیاد2 📜دانلود مقاله تکلیف شب 📜دانلود مقاله شرايط مناسب ازدواج 📜ست بزرگ گلچین HHZ 6 مخصوص ارگ 2019 (اندروید)📜دانلود مقاله كمرويي 2 📜دانلود مقاله موفقیت مشاوره 📜ست کرمانجی ساخته اقای بیگلر سری 1📜دانلود مقاله نقش والدین در تحصیل فرزندان 📜دانلود مقاله ورزش و اجتماع 📜دانلود پاورپوینت در مورد آسکاریس لومبریکوئیدس📜پروژه آماده ProShow Producer : اسلایدشو عکس wedding at the beach📜دانلود پریست های آماده لایتروم 35 Monochrome Portrait📜عنوان فارسی مقاله: مروری بر تغذیه نوزاد: ویژگی های کلیدی شیر مادر و شیر خشک عنوان انگلیسی مقاله: Review of Infant Feeding: Key Features of Breast Milk and Infant Formula📜ست کرمانجی سری 3 برای ارگ 2019 اندروید و موزیک استودیو ویندوز